Rozdiel medzi živnosťou a s. r. o.?

Rozdiel medzi živnosťou a s. r. o.?

Rozmýšľate, že začnete podnikať a neviete sa rozhodnúť, či si založiť s.r.o. alebo živnosť? Prečítajte si z nášho pohľadu hlavné rozdiely medzi týmito dvoma
formami podnikania.

 

Živnosť

Živnosť si väčšinou ľudia zakladajú na rozbeh podnikania. Prvý rok je takto podnikateľ oslobodený od platenia sociálneho poistenia, platí si iba minimálne zdravotné poistenie.

Výhodou živnosti je, že podnikateľ má vo väčšine prípadov nárok na odpočítateľnú položku až do výšky 3803,33 €. Ďalšou výhodou môže byť taktiež skutočnosť, že daň z príjmu je na úrovni 19%. Ak sa podnikateľ rozhodne pre paušálne výdavky, tie môžu byť vo výške 60% z príjmov, maximálne však do výšky 20 000 €. Na rozbeh podnikania je preto živnosť vhodná a hlavne lacná voľba. Po roku podnikania a po dosiahnutí príjmu viac ako 2472 €, je podnikateľ povinný platiť sociálne poistenie v minimálnej výške 146,35 €. Za predpokladu, že danú výšku príjmu podnikateľ presiahne, vznikajú výdavky vo výške takmer 2500 €!

Rozmýšľali ste nad prechodom zo živnosti na s. r. o. ?  Práve v tejto chvíli veľa podnikateľov prechádza zo živnosti na s. r. o.!

 

S. R. O.

V porovnaní so živnosťou, spoločnosť s ručením obmedzeným platí daň z príjmu vo výške 21 %, čo je o 2 % viac, ako pri živnosti. Na druhej strane však podnikateľ, ak nie je zamestnaný (môže sa zamestnať aj vo vlastnej s. r. o.), platí iba povinné zdravotné poistenie. Za rok 2017 sa taktiež platí za s. r. o. daňová licencia, tzv. minimálna daň vo výške 480 € pre neplatcu DPH resp. 960 € pre platcu DPH s obratom do 500 000 €. Toto však neplatí pre novozaložené firmy, ktoré sú prvý rok oslobodené od platenia daňovej licencie. Daňovú licenciu ale zrušili a za rok 2018 sa daňová licencia platiť nebude, čo znamená, že ak si založíte s. r. o. teraz, daňová licencia sa Vás týkať vôbec nebude. Ďalšou výhodou s. r. o. je to, že podnikateľ ručí iba do výšky neplateného vkladu základného imania. Pri živnosti ručí podnikateľ celým svojím majetkom.

 

Každopádne, najlepšie je túto problematiku posudzovať individuálne. Ak by ste mali záujem
o bezplatnú konzultáciu, kontaktujte nás mailom a my Vám radi poradíme.

Mám záujem o s. r. o.!Mám záujem o žvnosť!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *